سرور مجازی(vps) چیست؟

سرور مجازی(vps) انتخابی هوشمندانه برای افرادی است که ترجیح می دهند هزینه زیاد خرید سرور اختصاصی را متقبل شوند. این مقاله ی راهنما در سال ۲۰۲۰، براساس به روزترین و معتبرترین منابع برای شما جستجوکنندگان محترم نوشته شده است. بعداز خواندن این نوشته قادر هستید به طور کامل و تخصصی اما به زبان ساده درباره سرور مجازی(vps) چیست و کاربرد سرور مجازی(vps) چیست و اصلا چرا باید به خرید سرور مجازی(vps) بپردازیم با دوستان خود صحبت کنید. به علاوه راهنمای جامع خرید سرور مجازی(vps) و معیارهای انتخاب را نیز در بخش آموزشی دوربرد برای شما شرح داده ایم.

مفهوم واقعی سرور مجازی چیست؟

سرور مجازی(vps) کوتاه شده ی عبارت Virtual Private Server است. هرکدام از این کلمه ها دقیقا به چه معنی است؟

مجازی Virtual
خصوصی Private
سرور Server

اما دانستن تنها معنای لفظی سرور مجازی(vps) کافی نیست. بهتراست با معرفی مجازی سازی یا همان (virtualization) شروع کنیم. مجازی سازی روشی است برای ساختن یک نسخه مجازی (به جای نسخۀ واقعی) از چیزی در سرور مجازی .کار جالب که در سرورهای مجازی انجام می گیرد این است که  یک سخت‌افزار قوی را با استفاده از نرم‌افزار، به  تعدادی سرور شبیه‌سازی می‌کنند. این فرایند به‌جای اینکه چند سخت‌افزار مستقل برای هر سرور اختصاص داده شود انجام می گیرد. در نتیجه شما دارای  چند سرور شبیه‌سازی جدا، با سیستم عامل مستقل و منابع مخصوص خودتان (CPU، RAM و سایر دیتاها) روی یک سخت‌افزار (یا سرور فیزیکی اختصاصی) هستید.

سرور مجازی چیست و چه کاربردی دارد

سرور چیست

سرور مجازی رایگان

سرور مجازی بورس

کاربرد سرور مجازی چیست

خرید سرور مجازی

نکاتی که باید توجه کنید

در صورتی که قصد خرید VPS را دارید، بهتر است به چند نکته توجه کنید:

  • میزان امکانات و منابعی که مد نظرتان است را مشخص کنید.
  • سابقه شرکت هاستینگ را در ارائه خدمات بررسی کنید.
  • از شرکتی خرید کنید که پشتیبانی خوبی دارد و سریع مشکلات احتمالی را برطرف می‌کند.
  • با توجه به توضیحاتی که دادیم، انتخاب کنید که سرور ایرانی می‌خواهید یا خارجی.
  • سابقه دیتاسنتر را از نظر امنیت بررسی کنید.

معیار های انتخاب سرور مجازی چیست؟

برای این که بتوانید سرور مجازی مناسبی را انتخاب کنید باید نیاز های خود را در نظر بگیرید و با مطالب گفته شده سرویس مناسب را انتخاب کنید. در این قسمت به معیارهایی که باید هنگام نیاز سنجی دقت کنید اشاره می کنیم.

  • حافظه RAM:

باید نسبت به فعالیتی که بر روی سرور مجازی می خواهید انجام دهید مقدار حافظه مناسبی را انتخاب کنید. می توان گفته که اساسی ترین نیاز برای انتخاب سرور مجازی مناسب، میزان حافظه RAM می باشد، که بیشترین تاثیر را در قیمت نیز دارد.

  • میزان HDD :

باید طبق نیاز خود فضای ذخیره سازی مناسب را انتخاب کنید. در سرویس های مختلف یک حداقل ای قرار داده شده است ولی با مکاتبه با شرکت ارائه دهنده خدمات میتوانید هر میزان فضای ذخیره سازی را در اختیار داشته باشید.

  • پردازشگر CPU :

مجازی ساز ها، پردازشگر های مجازی را در اختیار شما قرار میدهند که کمی ضعیفتر از پردازشگر فیزیکی است. پس اگر برای اهداف خود نیاز به پردازش بالا دارد در انتخاب پردازشگر و تعداد آن دقت کنید.

  • موقعیت جغرافیای دیتاسنتر:

اگر فعالیت شما طوری است که باید در کشور خاصی باشد به این مورد دقت کنید.

  • اعتبار شرکت خدمات دهنده سرور مجازی:

شدیدا پیشنهاد می کنم که از شرکت های معتبر و شناخته شده سرور خود را تهیه کنید. دقت کنید که این شرکت حتما از پشتیبانی خوبی برخوردار باشد.

مجازی سازی (Virtualization) چیست؟

همانطور که میدانید مدیریت سخت افزار سیستم ها با سیستم عامل است، یعنی با تهیه یک سیستم و نصب یک سیستم عامل مانند ویندوز روی آن می توانید از آن سیستم استفاده کنید. اکنون اگر بخواهید که به هر دلیلی یک سیستم عامل دیگر با همین سیستم و سخت افزار آن داشته باشید، باید از مجازی سازی کمک بگیرید.

مجازی سازی که با عبارت “Virtualization” شناخته میشود، تکنولوژی و زیرساخت نرم افزاری است که جایگزین سیستم عامل در سرور ها و سیستم هاست، که امکان نصب و مدیریت چندین سیستم عامل را بر روی سخت افزار یک سیستم یا سرور ارائه می کند. با توجه به شکل بالا هر سیستم عامل یک سرور مجازی است که به آن Virtual Private Server می گوییم.

نوشتهٔ پیشین
مرکزتماس ابری چیست؟
نوشتهٔ بعدی
اینترنت وایرلس نامحدود

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست