VMWARE چیست؟


بیو گرافی

شرکت VMware، تولیدکننده نرم‌افزارهای ابری است و در زمینه مجازی‌سازی هم فعالیت دارد. در واقع این شرکت نرم‌افزارهایی طراحی می‌کند که ماشین‌های مجازی را ایجاد و مدیریت می‌کنند. شرکت‌ها از اپلیکیشن‌های VMware استفاده می‌کنند تا مجتمع‌سازی و مدیریت سرور‌ها، ذخیره‌سازی و عملیات شبکه‌سازی خود را به صورت کارآمدتری انجام دهند و هزینه عملیاتی سیستم‌های IT خود را کاهش دهند. همچنین شرکت VMware دامنه گسترده‌ای از خدمات مشاوره‌ای، پشتیبانی فنی، آموزش و تاییدیه‌ها را ارایه می‌کند که این خدمات بیش از نیمی از فروش این شرکت را تشکیل می‌دهند. این شرکت با شرکت‌های بزرگ سخت‌افزاری مانند DELL، HP و CISCO ارتباطات بازاریابی عمیقی دارد.
این شرکت که پیشتاز مجازی‌سازی و زیرساخت‌های ابری است، راهکارهایی را ارایه می‌دهد که از سوی مشتری آزمایش شده و فعالیت‌های IT را با کاهش پیچیدگی‌ها و ارایه امکانات انعطاف‌پذیر‌تر و سریع‌تر، تسریع می‌کند. شرکت VMware این امکان را برای بنگاه‌های اقتصادی به وجود می‌آورد که یک مدل ابری را که چالش‌های منحصر به فرد کسب‌وکار آن‌ها را مورد توجه قرار می‌دهد، بکار گیرند. رویکردی که این شرکت دارد، تحول به سوی «پردازش ابری» را تسریع می‌کند و در عین حال، سرمایه‌گذاری‌های موجود را حفظ می‌کند و امنیت و نظارت را توسعه می‌دهد و به سازمان‌ها در هر اندازه‌ای که باشند کمک می‌کند تحرکات کسب‌وکارشان را افزایش دهند و آزادی انتخاب داشته باشند. شرکت VMware در حال حاضر بیش از ۴۰۰ هزار مشتری و ۵۵ هزار شریک دارد.

طراحی هسته‌ای محصولات VMware

شرکت VMware دامنه گسترده‌ای از محصولات را طراحی کرده که بازر‌ترین آن‌ها هایپرویزور‌ها هستند. هایپرویزور یا مدیریت‌کننده ماشین‌های مجازی، یک قطعه نرم افزار و یا سخت‌افزاری است که ماشین‌های مجازی را اداره می‌کند. کامپیوتری که هایپرویزور در آن یک یا دو ماشین مجازی را مدیریت می‌کند، «ماشین میزبان» و هر این از این ماشین‌های مجازی، «ماشین مهمان» نامیده می‌شوند.
این شرکت اولین بار به دلیل تولید دو نوع از هایپرویزورهای GSX معروف شد. از آن زمان، این محصول منجر به ایجاد دو خط تولید هایپرویزور شد که نوع اول آن به طور مستقیم روی سخت افزار اجرا می‌شود و نوع دوم هایپرویزورهای میزبان است.

 

مهم‌ترین محصولات شرکت

 

VMware vSphere

یک پایگاه مجازی‌سازی پیشرفته برای ایجاد زیرساخت‌های ابری است که اپلیکیشن‌های مهم کسب‌وکار را اجرا می‌کند و به نیازهای کسب‌وکار با سرعت بیشتری پاسخ می‌دهد. با VMware vSphere می‌توان مرکز داده‌ای کارآمد و انعطاف‌پذیر ایجاد کرد.

VMware Fusion

 برای اجرای برنامه‌های ویندوز بر روی مکینتاش، می‌توان از این نرم افزار استفاده کرد. برای کاربران خانگی که به دنبال آسان‌ترین، سریع‌ترین و مطمئن‌ترین راه اجرای برنامه‌های ویندوز – اعم از ویندوز XP، ویندوز ویستا، ویندوز۷ یا ویندوز۸ – روی مکینتاش هستند، استفاده از VMware Fusion ۵ توصیه می‌شود. نصب آسان این نرم‌افزار باعث می‌شود که بتوان برنامه‌های ویندوز را بدون راه‌اندازی مجدد کامپیو‌تر در کنار اپلیکیشن‌های مکینتاش اجرا کرد.

VMware Workstation

 این نرم‌افزار که بیش از ۵۰ جایزه صنعت IT را دریافت کرده، به دلیل پشتیبانی گسترده سیستم عامل، تجربه غنی کاربر و عملکرد فوق‌العاده، شناخته شده است. این نرم افزار به کلیه متخصصین فنی که از اپلیکیشن‌های ساخته شده توسط مهندسین استفاده می‌کنند، کمک می‌کند. همچنین روشی یکپارچه برای دسترسی به کلیه ماشین‌های مجازی، فارغ از اینکه کجا اجرا می‌شوند، ارایه می‌دهد. VMware Workstation اولین نرم افزاری است که از اجرای گرافیک‌های سه‌بعدی در محیط‌های مجازی پشتیبانی کرده است.

VMware vCloud Suite

 مجازی‌سازی هزینه‌های IT را به میزان قابل توجهی کاهش داده، در حالی کارآمدی آن را افزایش داده است. واحدهای کسب‌وکار اکنون به دسترسی فوری به منابع IT نیاز دارند تا پروژه‌های خود را در زمان کمتری به بازار تحویل دهند. بخش IT علاوه بر تامین این دسترسی باید مدیریت و امنیت مرکز داده را نیز تضمین کند. نرم افزار VMware vCloud Suite راهکار زیرساختی ابری کامل و یکپارچه‌ای است که عملیات IT را تسهیل می‌کند. این نرم افزار به درک مدیریت عملیاتی سریع، کارآمد و هوشمندانه پردازش ابری کمک می‌کند.

VMware View

 با این نرم‌افزار می‌توان Desktop و مدیریت اپلیکیشن‌ها را ساده‌سازی کرد و در عین حال امنیت و نظارت بر آن‌ها را افزایش داد. همچنین این نرم‌افزار دسترس‌پذیری و انتقال خدمات Desktop را که با کامپیوترهای رومیزی قدیمی همخوانی ندارند، افزایش می‌دهد. در این صورت، کاربر نهایی، در حالی که سیاست کنترلی بیشتری بر IT اعمال می‌کند، می‌تواند از سطوح جدید بهره‌وری و آزادی دسترسی به Desktop‌ها از طریق ابزار‌ها و موقعیت‌های بیشتر، بهره ببرد.

VMware vCenter Operations Management Suite

 این نرم‌افزار با استفاده از یک رویکرد جامع و تجزیه و تحلیل‌های ثبت شده، وظایف مدیریتی را تا حد زیادی ساده‌سازی می‌کند و اطلاعات و دید مورد نیاز برای تضمین بازده و مطلوبیت سیاست‌های IT را ارایه‌ می‌دهد.

VMware NSX-T

در نسخه NSX 6.3 شرکت VMware نسخه جدیدی از NSX تحت عنوان NSX-T (که T مخفف عبارت Transformers است) را معرفی و ارائه نمود. هر چند تمرکز بر روی NSX-v بود و نسخه NSX-MH یا Multi-Hypervisor نیز برای محیط های چند Hypervisor (همچون KVM و Xen و ESXi و…) مورد استفاده قرار می گرفت، در حال حاضر NSX-T به نوعی جایگزین NSX-MH شده است. در واقع NSX-T برای محیط های Cloud-based طراحی و ایجاد شده است که با OpenStack نیز سازگاری داشته و از KVM و ESXi نیز پیشتیبانی می کند. یکی از قابلیت های جالب NSX-T اتصال آن به زیرساخت ابری OpenStack توسط Neutron plug-in می باشد.