مزایای سامانه آموزش مجازی

مزایای سامانه آموزش مجازی

خداحافظ آموزش آفلاین !

سامانه آموزش مجازی یا LMS بسیار محبوب و پراستفاده شده است. این سؤال که مزایای سامانه آموزش مجازی چیست ، ممکن است ذهن شما را هم درگیر کرده باشد. شاهد این هستیم که دیگر کاغذبازی‌های وقت‌گیر در آموزش سنتی فسیل‌شده است. مزایای آموزش مجازی را دست کم نگیرید. در ادامه در این نوشته درباره مزایای سامانه آموزش مجازی و کاربردهای مهم سامانه آموزش مجازی ، چالش‌های آموزش مجازی حرف‌هایی برای گفتن داریم. با ما در بخش آموزشی ارتباطات دوربرد همراه بمانید.


۱۶ مزیت استفاده از سامانه آموزش مجازی را دست کم نگیرید!


واژه LMS معرف آموزش و یادگیری توسط ابزارهای الکترونیکی می باشد. یادگیری الکترونیکی (e-learning) یا آموزش الکترونیکی (e-Education) یا دانشگاه مجازی (Virtual university ) با استفاده از سامانه‌های آموزش مجازی یکی از ترندهای مفید و ضروری سال‌های اخیر دنیای فناوری شده است. درجهان تکنولوژی محور امروز، چه بخواهیم چه نخواهیم بدون تعامل با گوشی‌های تلفن همراه، رایانه‌ها و اینترنت  از بقیه عقب هستیم. خوشبختانه برای هر نیاز و مشکلی، یک محصول نو و خلاقانه خلق‌شده است. آموزش و یادگیری هم روزبه‌روز در جهت هوشمند شدن پیش می‌رود. اولین نفری باشید که از ۱۶مزایای سرویس آموزش مجازی یا آموزش آنلاین باخبر هستید.

۱.ذخیره ثانیه‌ها و دقیقه‌ها

در آموزش مجازی خیلی از کارهای قبل حذف می‌شود که منجر به ذخیره وقت می‌شود. عدم نیاز به حضور در مکان فیزیکی و حذف رفت‌وآمدها باعث سریع شدن سازوکارهای آموزشی و یادگیری می‌شود. ازاین جهت با استفاده از سامانه‌های مدیریت آموزش مجازی یا آموزش آنلاین بخش زیادی از زمان روزانه را می‌توان برای اختصاص به فعالیت‌های دیگر، ذخیره کرد. این ‌یکی از ارزشمندترین مزایای آموزش مجازی می‌باشد.

در سرویس های سامانه آموزش مجازی با حذف محدودیت‌های زمان، هر زمان که کاربر اراده کند می‌تواند آموزش ببیند، زیرا دروس مجازی در تمام 24 ساعت شبانه‌روز از طریق اینترنت قابل‌دسترسی برای مطالعه هستند. هرچقدر زمان کمتری برای انجام آموزش صرف شود زمان بیشتر برای پرداختن به نتایج آموزش و بهره بردن از آن‌ها خواهید داشت. سامانه آموزش مجازی برای سازمان‌ می‌تواند زمان لازم برای مدیریت وضعیت مدرسان و فراگیران سازمان را به نحو قابل‌توجهی کاهش دهد.فقط  با انجام چند کلیک ماوس بسیاری از کارها روزمره را انجام می شود.

مزایای سامانه آموزش مجازی

۲. ذخیره پول و کاهش هزینه

مقرون‌به‌صرفه بودن از دستاوردهای مهم دیگر استفاده از سرویس آموزش آنلاین است. این صرفه‌جویی به‌صورت های مختلف نمود پیدا می‌کند. کاهش هزینه‌های نشر و توزیع محتویات آموزشی و هم‌چنین حذف هزینه‌های ایاب‌وذهاب از مزایای ویژه سامانه آموزش مجازی است. جایگزین کردن سی‌دی‌های آموزشی به‌جای کتاب‌های درسی و لغت‌نامه در نظام آموزی باعث ذخیره پول و کاهش هزینه‌ها می‌شود.

۳. جذابیت و سرگرم‌کننده شدن درس

در سامانه آموزش آنلاین یا آموزش مجازی امکان ارائه‌ی چند رسانه‌ای دروس در قالب تصویر، صوت، متن، انیمیشن و …وجود دارد.  افراد یادگیرنده ازنظر سرعت، دقت و نحوه یادگیری باهم متفاوت هستند. با روش آموزش مجازی می‌توان برای مخاطبان با مدل‌های یادگیری متفاوت محتوای آموزشی تولید کرد، اگر مخاطبان به شنیدن صدا و یادگیری از آن علاقه دارند از فایل‌های صوتی استفاده کرد، ویدئوهای آموزشی، عکس‌ها و اینفوگرافیک ها را برای مخاطبان بصری آماده کرد یا از واقعیت مجازی برای آموزش کاربران مدل جنبشی استفاده کرد. شما می‌توانید با افراد در چت و انجمن‌ها ارتباط برقرار کنید و پیشرفت خود را در رسانه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید و غیره. بعضی از دانش آموزان این را بیشتر دوست دارند. این مورد از موارد مزایای آموزش مجازی به مقدار بسیار زیادی به خلاقیت دانش آموزان کمک می‌کند.

بسیاری از اساتید می‌دانند که فرایند آموزش مجازی با استفاده از سامانه  آموزش مجازی متنوع‌تر است، دانش آموزان آن را جالب‌تر می‌دانند. حتی اگر آموزش مجازی فقط یک ویژگی اضافی نسبت به آموزش سنتی داشته باشد، هنوز می‌توان به فال نیک گرفت و منتظر گسترش و نتایج مفیدش شد.

 

۴. LMS گزینه طلایی برای پر مشغله ها

چرا سامانه آموزش آنلاین گزینه مناسبی برای افراد پرمشغله یا کارمندان است؟  در پاسخ باید گفت باقابلیت  ضبط  کلاس‌های آموزشی یا جلسات یا کنفرانس‌های کاری، افراد می‌توانند در هر زمان که بخواهند آن‌ها را دانلود کرده و مشاهده کنند.

۵. آسایش روانی بیشتر با سامانه آموزش مجازی

یکی دیگر از دستاوردها و مزایای آموزش مجازی کاهش فشارهای روانی در دانش‌آموزان است. مشارکت در استفاده از سرویس آموزش مجازی  باعث گسترش یادگیری‌های تعاملی، فردی و مجازی دانش آموزان می‌شود. به‌عبارتی‌دیگر دغدغه و نگرانی هنرجویان یا دانش آموزان یا دانشجویان کمتر شده و از بین خواهد رفت.

 

 •  نکته مهم: در انتخاب و خرید نرم افزار آموزش مجازی باید دقت کرد. دوربرد برای شما کاربران هوشیار و با دقت مناسبت ترین تعرفه های سامانه آموزش مجازی را تقدیم می کند.
 •  قبل ازخواندن  ادامه مطالب ، نگاهی به تعرفه های سرویس آموزش مجازی دوربرد در همین جا بیندازید.

۶.ایجاد یک محیط دوستانه با مشارکت بالا

همکاری و مشارکت بین استفاده‌کنندگان از سامانه مدیریت آموزش مجازی در فرآیند تعلیم و تربیت و تولید محتوای بومی و محلی افزایش می‌یابد. به زبان دیگر اگر سازمان بتواند محیطی را ایجاد کند که در آن الزامات مؤثر برای یادگیری ایجاد شود، کارکنان تلاش بیشتری به خرج خواهند داد. به‌عنوان‌مثال، سازمان‌ها بایستی به‌طور منظم مطالبی موفقیت‌آمیز در مورد آموزش را به اشتراک بگذارند. به‌علاوه کارکنان بایستی تشویق شوند تا دانسته‌های خود را با همکاران خود به اشتراک بگذارند. اغلب کارکنان دوست دارند تا دانسته‌های خود را ذخیره کنند، زیرا از این امر که تشریک دانسته‌ها آن‌ها می‌تواند شغل آن‌ها به خطر بیندازد، بیم دارند. سازمان‌ها بایستی تلاش کنند تا با تشویق کارکنان خود جهت به اشتراک‌گذاری دانسته‌ها، با استفاده از سامانه آموزش مجازی و ساده‌سازی روند انتقال دانسته‌ها، فرهنگ ذخیره‌سازی اطلاعات را به فرهنگ اشتراک اطلاعات تبدیل کنند.  هنرجویان یا دانش جویان می‌توان در فرایند سامانه آموزش مجاز یا LMS  با تشکیل گروه‌های کوچک پژوهش دانش‌آموزی در کلاس درس توسط معلمان تا فراگیرندگان از طریق نرم‌افزارهای آموزش مجازی درون و برون کلاسی، با نگارش و ویرایش، به نقد منصفانه فعالیت هم‌سالان خود بپردازند و ایده‌های تازه کشف کنند.

۷.برقرار شدن عدالت آموزشی

از منظر عدالت دسترسی همگان به دامنه وسیعی از محتوای الکترونیکی، سامانه آموزش مجازی قدم بزرگی است. ویژگی انعطاف‌پذیری در اصلاح و تغییر محتواها نیز عامل تأثیرگذاری می‌باشد.

۸.خداحافظی با صندلی های آزاردهنده!

هنگامی‌که افراد استفاده از سرویس آموزش آنلاین را ترجیح می‌دهند، دیگر از دست مشکلاتی مثل اجبار و نشستن در صندلی‌های آزاردهنده و کمردرد راحت می‌شوند. این مورد یکی از مزایای سامانه آموزش مجازی و مشارکت در استفاده از آن است.

۹.گزارش‌گیری آسان و پیشرفته جلسات

با دسترسی به گزارش‌های پیشرفته می‌توانید تمام فعالیت‌های انجام‌شده در سامانه lms را رصد کنید. برای مثال گزارش‌های مربوط  به فعالیت‌های یادگیرنده و اساتید. کاربرد مهم سامانه مدیریت آموزش مجازی جهت رصد کردن فرآیند یادگیری و هدایت تیم آموزشی، گزارش‌های مربوط  به بخش‌ها باهدف بررسی میزان استفاده از آموزش مجازی و امتیازهای کسب‌شده، پرطرفدار است.

۱۰. راحت شدن از شر آلودگی هوا و ترافیک 

با استفاده از LMS  بازدهی کارمندان و دانشجویان به دلیل نداشتن مسافت‌های طولانی در ترافیک و ذخیره زمان، افزایش می‌یابد.

۱۱.حذف وابستگی به مکان اساتید در سایر شهرهای دنیا

همیشه امکان جابه‌جایی و سفر برای همه باهدف آموزش یا یادگیری مهارت خاص  آسان نیست. سامانه آموزش آنلاین این فرآیند را به میزان قابل‌توجهی ساده‌تر می‌کند، به یادگیرنده‌ها سراسر جهان اجازه می‌دهد که همگام با دوره‌های برگزارشده توسط بهترین اساتید دنیا، آموزش ببینند. این امر به دانشجویان بومی نیز کمک می‌کند، به آن‌ها اجازه می‌دهد تا در حین مطالعه با افرادی که از فرهنگ‌های مختلف می‌آیند ارتباط برقرار کنند. مطمئناً کالج‌هایی هستند که تجربه چند فرهنگی را نیز ارائه می‌دهند، اما آن‌ها به‌اندازه سامانه‌های مدیریت آموزش مجازی متنوع نیستند. کلاس‌های مجازی و سامانه lms ابزارهای قدرتمندی هستند که یادگیری تعاملی را در بستر سامانه مدیریت یادگیری الکترونیکی فراهم کرده‌اند.

۱۲. امکان حضور افراد از نقاط مختلف در جلسات

دراین‌باره با مثالی بخواهیم بگوییم مثلاً اگر در جلسه‌ای در شرکتی یا سازمانی افرادی مرخصی بودند یا امکان حضور فیزیکی در محل را نداشته باشند جلسه به تعویق نمی‌افتد و جلسه  از راه دور با استفاده از سامانه آموزش آنلاین  با حضور تمامی افراد برگزار خواهد شد.

۱۳. مختصر سازی مطلب در ارائه

این مزیت بسیار تأثیرگذار به‌شدت نتیجه‌بخش است. محتوای ردوبدل شده در سامانه‌های آموزش‌های مجازی مختصر است تا مطالب غیر مهم جانشین مطالب ضروری نشوند.

۱۵.نقش it در توسعه آموزش

با استفاده از سامانه‌های آموزشی یا مجازی به گسترش فرهنگ مستقل کمک می‌کنیم و نقش IT  را بیشتر از همیشه در توسعه آموزش پررنگ می‌سازیم.

۱۶.رضایت مندی شغلی بالاتر اعضای تیم کاری

 حرف همیشگی منابع انسانی این است که رضایت کارکنان در فضای شغلی تأثیر مستقیمی بر روابط کاری بین مدیر و کارکنان دارد. اغلب کارکنانی که بستر مناسب برای پیشرفت و یادگیری در راستای بهبود فرایند عملکردی داشته باشند احتمال ترک کارفرما و محیط شغلی در آن‌ها کمتر خواهد بود. بعد از ذکر تمامی موارد مشمول مزایای استفاده از سامانه مدیریت آموزش مجازی درنهایت رضایت اعضای گروه کاری در سازمانی افزایش می‌یابد و موجب بهره‌وری و اثربخشی بیشتر سارمانی می‌شود.

اهداف استراتژیک در سرویس‌های LMS که می‌تواند برای شرکت‌ها محقق شود شامل همه موارد زیر است:

 • برگزاری دوره‌های آموزشی ضمن خدمت و کارکنانی به‌صورت هم‌زمان و غیر هم‌زمان
 • ارتباط دادن استراتژی سازمانی به کارایی و توانمندی کارکنان
 • بهینه کردن زنجیره عملکرد و رضایت‌مندی مشتریان
 • حفظ بهتر کارکنان
 • ترغیب مسئولیت‌پذیری بیشتر کارکنان از طریق توسعه توانائی‌های فردی
 • بهینه کردن سرمایه فکری و مدیریت دانش
 • به‌روز نمودن دانش
 • توسعه تجارت مجازی
 • تسریع در ارائه آموزش‌های هدف‌دار و مبتنی بر نیاز
 • بهبود شرایط محیطی

 


سامانه آموزش آنلاین بدون چالش هم نیست!


 

باوجود همه مزایای سامانه آموزش مجازی، استفاده از آموزش آنلاین با چالش‌هایی هم روبرو می‌باشد به‌خصوص در کشور عزیزمان ایران. در یک نگاه چالش‌ها شامل موارد زیر است:

 • تجربه اندک
 • عدم انگیزه در آموزش سنتی و آموزش آنلاین
 • شناخت شخصی و عدم اعتمادبه‌نفس
 • تولید محتوای آموزشی پر چالش
 • پشتیبانی نامناسب
 • عدم مشارکت جمعی در دوره‌های آموزش مجازی
 • خستگی فراگیر در حین دوره آموزش مجازی
 • کمبود زیرساخت‌های فنی و مخابراتی
 • لزوم تهیه محتوای الکترونیکی
 • محدود بودن مدرسان راغب به کار در این حیطه
 • لزوم سرمایه‌گذاری درزمینهٔ فناوری اطلاعات
 • لزوم تائید محتوای دوره‌ها توسط سازمان‌ها وادارات
 • وجود نظام آموزشی متمرکز و یک‌سویه در برنامه‌ریزی‌های آموزشی و درسی
 • نبود شبکه‌ای واحد در سطح کشور، برای حمایت از پشتیبانی

 

برای پاسخگویی به سوالات و مشاوره در خرید سامانه آموزش مجازی دوربرد با شماره تلفن ۰۷۱۳۲۱۱۰ تماس بگیرید.


پست های توصیه شده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *