محاسبه سرعت اینترنت

محاسبه سرعت اینترنت

بیش از صدها کاربر محترم دوربرد این سؤال را از ما پرسیده‌اند که محاسبه سرعت اینترنت چگونه است؟ تفاوت بیت با بایت چیست؟پاسخ اینجاست، بیت کوچک‌ترین واحد اندازه‌گیری در امپراتوری بزرگ IT می‌باشد. هر هشت بيت، يک بايت است. در ادامه برایتان خیلی جامع اما ساده درباره سرعت واقعی اتصال اینترنت و تفاوت بیت و بایت مقاله‌ای را آورده‌ایم. امیدواریم که کارآمد و مفید باشد.

 


ناگفته‌ها درباره محاسبه سرعت اینترنت


واژه‌های رایج کلیدی در محاسبه سرعت اینترنت بیت و بایت و ضریب اشتراک است. در ابتدا می‌خواهیم داستان بیت و بایت (Bit/Byte) را بازکنیم. برای نشان دادن بیت از حرف b کوچک و بایت از B بزرگ استفاده می‌شود. به‌علاوه بیت را می‌توان به دو صورت ۰ یا ۱ نمایش داد.

چه زمانی کیلوبیت داریم؟ چه زمانی کیلوبایت؟

توجه داشته باشید در مورد کاربرد استفاده کیلوبایت و کیلوبیت  در محاسبه سرعت اینترنت باید گفت که تمامی شرکت‌های سرویس‌دهنده خدمات اینترنت، هم‌چنین ارتباطات دوربرد سرویس‌های خود را بر اساس کیلوبیت بر ثانیه یا (Kbps) ارائه می‌کنند؛ بله درست حدس زدید این همان سرعت اتصال شما به اینترنت است که به دنبالش هستید. واما  چه زمانی از کیلوبایت بر ثانیه (KBPS) استفاده می‌شود؟

جواب: وقتی بخواهیم درباره سرعت دانلود سرویس اینترنت خریداری شده حرف بزنیم.

مثالی واضح برای محاسبه سرعت اینترنت

این موضوع را به زبان ساده و با ذکر مثالی رایج برایتان می‌گوییم. وقتی مشترکی برای مثال تعرفه سرویس اینترنت ۵۱۲ Kbps (کیلوبیت بر ثانیه) را می‌خرد، قصد دارد فایلی به حجم ۵۱۲ کیلوبایت را دانلود کند، قطعاً زمان این دانلود در ۱ ثانیه نخواهد بود. همان‌طور که حالا می‌دانید هر ۸ بیت برابر با ۱ بایت است، درنتیجه برای دانلود فایلی با حجم ۵۱۲ کیلوبایت، به ۸ ثانیه زمان نیاز می‌باشد.

چگونگی محاسبه سرعت اینترنت

تفاوت بیت و بایت

اشتباه کاربران در محاسبه سرعت اینترنت!!

به‌طورمعمول مشترکین سرعت اتصال اینترنت خود را در نرم‌افزارهای مختلف شامل نرم‌افزارهای مدیریت دانلود و محاسبه سرعت اینترنت برحسب کیلوبایت در ثانیه می‌بینند که به شکل KBps (کیلوبایت در ثانیه) است. همین دیدگاه باعث اشتباه و توهم می شود که به عنوان مثال وقتی سرعت اینترنت Kbp ۱٢۸ (یک‌صد و بیست و هشت کیلو بیت در ثانیه) است، پس چرا درمدت اتصال، نرم‌افزار نشانگر سرعت اینترنت به‌صورت ۱۶KBps شانزده کیلوبایت در ثانیه است؟!

ضریب اشتراک و ربطش به‌سرعت اینترنت؟

مصوبه‌ای را سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، برای شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات اینترنتی تنظیم کرده است که در این قرارداد شرکت‌ها باید در مورد سرویس‌های حجمی ضریب اشتراک حداکثر ۱ به ۸ و در مورد سرویس‌های غیر حجمی ضریب اشتراک ۱ به ۱ را برای کاربران اعمال کند. به‌عبارت‌دیگر وقتی مشترکی سرویس اشتراکی ۱٢۸ Kbps را از شرکت خدمات دهنده سرویس اینترنتی خود دریافت می‌کند، پهنای باند این سرویس، حداکثر با ۸ کاربر دیگر به اشتراک گذاشته‌شده. بدیهی است که سرعت استفاده از سرویس اینترنت این مشترک در ساعات پرمصرف ممکن است تا یک‌هشتم سرعت اولیه سرویس کاهش ‌یافته و به Kbps ۱۶ برسد.

نکته مهم درباره سرویس اشتراکی یا اختصاصی است. همان‌طور که می‌دانید سرویس‌های اینترنتی به دودسته اشتراکی (Shared) و اختصاصی (Dedicated) تقسیم می‌شوند. کاربران حقیقی و حقوقی برحسب نوع نیاز و میزان استفاده خود، می‌توانند هر یک از این سرویس‌های اینترنت را با تعرفه و سرعت‌‌های متفاوت دریافت و به شکل متفاوتی استفاده کنند. چالش اینجاست که شرایطی در این زمینه در قرارداد قانونی سرویس اینترنت به‌وضوح آورده است، اما اکثر مشترکین عزیز چشم‌پوشی می‌کنند. طبیعی است که در مدت‌زمان سرویس ممکن است زمان کوتاهی با قطعی اینترنت روبرو شوند (در ساعات اوج مصرف). در ادامه سرعت هم چنان معادل سرعت اولیه سرویس اینترنت نباشد.

ماجرای (SLA) چیست؟

سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در گروه ۱۷۷ توافق‌نامه‌ای به نام مواقفت نامه سطح خدمات (SLA) تنظیم کرده است. SLA در راستای حفظ کیفیت سرویس‌های اینترنتی از سمت شرکت‌های خدمات دهنده اینترنت است. جزییات این توافق‌نامه در سند کمیسیون ۱۷۷ سازمان تنظیم مقررات، با عنوان ضوابط و چارچوب موافقت‌نامه‌های سطح خدمات (SLA) به تفضیل بیان‌شده است و کاربران می‌توانند در صورت خطای شرکت خدمات دهنده در ارائه خدمات اینترنت با پارامترهای مشخص‌شده، درخواست جبران خسارت خود را به شرکت خدمات دهنده اینترنتی ارائه و از طریق سازمان تنظیم مقررات به‌صورت مشخص پیگیری کنند.


سخن آخر


حالا که تفاوت بیت و بایت را متوجه شده اید و نحوه محاسبه سرعت  سرویس اینترنت خودتان را بلد شدید بد نیست با بقیه واحدهای  IT هم به‌طورکلی آشنا شوید.

 Nibble برابر با ۴ بیت

 Byte برابر با ۸ بیت

 KB برابر با ۱۰۰۰ بایت

 KiB برابر با ۱۰۲۴ بایت

 MB برابر با ۱۰۰۰ کیلوبایت

 MiB برابر با ۱۰۲۴ کیبی بایت

 GB برابر با ۱۰۰۰ مگابایت

 GiB برابر با ۱۰۲۴ مبی بایت

 TB برابر با ۱۰۰۰ گیگابایت

 TiB برابر با ۱۰۲۴ گیبی بایت

PB برابر با ۱۰۰۰ تراب‌هایت

PiB برابر با ۱۰۲۴ تبی بایت

EB  برابر با ۱۰۰۰ پتا بایت

EiB برابر با ۱۰۲۴ پبی بایت

ZB برابر با ۱۰۰۰ اگزابایت

ZiB برابر با ۱۰۲۴ اگزبی بایت

YB برابر با ۱۰۰۰ زتا بایت

YiB برابر با ۱۰۲۴ زبی بایت

SB برابر با ۱۰۰۰ یوتابایت

SiB برابر با ۱۰۲۴ یوبی بایت

Kb برابر با ۲ به توان ۱۰ بیت است

Mb برابر با ۲ به توان ۲۰ بیت است

Gb برابر با دو به توان ۳۰ بیت است.

Tbبرابر با ۱۰ به توان ۱۲ بیت است.

نحوه محاسبه سرعت دانلود

محاسبه سرعت دانلود


پست های توصیه شده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *