همه می‌دانیم در این دهکده‌ی جهانی تکنولوژی محور، کاری نیست که با اینترنت انجام نشود. اینترنت +ADSL 2 یا اینترنت ADSL کوتاه شده‌ی عبارت Asymmetric digital subscriber line می‌باشد که معادل فارسی آن” خط اشتراک دیجیتال نامتقارن” است. اینترنت ADSL از پیشتازان سرویس اینترنت ازنظر سرعت در جهان است. باوجود انواع اینترنت پرسرعت دیگر، این نوع سرویس اینترنت هنوز هم در بین طرفداران محبوب است. اکنون‌که با دوربرد همراه هستید، راهنمای ساده و جذاب پیرامون اینترنت ADSL، انواع تعرفه‌های اینترنت پرسرعت، اینترنت فوق پرسرعت، بهترین اینترنت خانگی و … را از دست ندهید.


راز محبوبیت اینترنت ADSL ؟!


در گوشه‌ی خاطرات کودکی و نوجوانی همه ما، هنوز آن صدای معروف اتصال اینترنت Dial- up وجود دارد. بعدازآن همه صبوری‌ها و تلاش برای داشتن اینترنت پرسرعت، با سرویس‌های اینترنت ADSL  آشنا شدیم. از ویژگی‌های چشمگیراین نوع سرویس اینترنت می‌توان گفت:

  •  كاربری آسان و کم دردسر
  •  قیمت کمتر نسبت به اینترنت وایرلس
  •  دسترسی به اينترنت پرسرعت به صورت شبانه روزی
  • عدم مشغولی خط تلفن و امكان استفاده همزمان از تلفن و اينترنت
  •  ارتباط پر سرعت ( تا 40 برابر بيشتر از Dialup)
  • هزينه ثابت ماهانه
  • عدم نياز به شماره گيري و وارد كردن Username و Password
  •  توانایی استفاده هم‌زمان از خط تلفن و سرویس اینترنت.

 

سرویس اینترنت

 


تاریخچه انواع اینترنت پرسرعت 


همان‌طور که گفتیم ADSL  از قدیمی‌ترین سرویس‌های اینترنت در دنیا می‌باشد. نسل اینترنت‌های بعدی به ترتیب شامل:

فنّاوری اینترنت (VDSL)

اینترنت فوق پرسرعت یا VDSL  روی بسترهای کابل‌های شبکه است. این نوع اینترنت هم مانند ADSL از خطوط تلفن ثابت شهری برای انتقال اطلاعات استفاده می‌کند. سرعت دانلود روی اینترنت VDSL نزدیک به پنج برابر سرعت دانلود ADSL است و سرعت آپلود آن نیز ۱۰ برابر اینترنت ADSL است. توجه کنید که فاصله‌ی کاربران از مرکز مخابراتی بسیار مهم است.

اینترنت فیبر نوری  (FTTx)

اینترنت فیبر نوری نسل دیگری از اینترنت پرسرعت در جهان است که در زبان عامیانه به اینترنت فیبری معروف است. ماجرای این حروف به این صورت است که جای حرف «x» هرکدام از حروف H ، B ،N قرار بگیرد، با توجه به‌جای قطع شدن فیبر نوری، انواع ارائه به مشتری مشخص می‌شود. به‌طور خلاصه این اینترنت پرسرعت شامل انواع زیراست:

FTTH : اتصال اینترنت فیبر نوری به واحد مسکونی

FTTB : اتصال اینترنت فیبر نوری به ساختمان‌ها

FTTC:  اتصال فیبر نوری به کابینت‌های دسترسی

اینترنت پرسرعت اف تی تی ایکس با ویژگی‌های رده‌بالای خود مانند پهنای باند قوی، هزینه پایین و امنیت بیشتر به جهان تکنولوژی‌ها قدم گذاشت. در این نوع اینترنت پرسرعت، کابل‌های نوری اطلاعات حمل می‌شود. بنابراین نویزهای معمول که مزاحم کابل‌های مسی می‌شوند، تأثیری بر سیگنال‌های اطلاعات ندارد.

 سرویس‌ اینترنت ثابت بی‌سیم (TD-LTE)

TD-LTE  نسل اینترنت پرسرعت ثابت است که اینترنت را به‌صورت بی‌سیم در اختیار کاربران قرار می‌دهد. ماجرای جالب نامش به TDD-LTE برمی‌گردد و کوتاه شده‌ی عبارت Time Division Duplexing – Long Term Evolution می‌باشد. تفاوت این فناوری در مقایسه با سایر فناوری‌های اینترنت ثابت ازجمله اینترنت ADSL  در تجربه سرعت بالاتر است. شایان ذکراست که TD-LTE محدودیت‌هایی مانند سرعت کم، عدم امکان جابجایی مودم، محدودیت‌های ظرفیت در مراکز مخابراتی، و … را برطرف کرده‌ است.

این نوع تکنولوژی سرویس اینترنت زیرمجموعه‌ی نسل چهارم اینترنت (4G-LTE) می‌باشد که به دو صورت FD-LTE و TD-LTE ارائه می‌گردد.

سرویس‌ اینترنت همراه

سرویس اینترنت همراه چگونه کار می‌کند؟ زاده‌ی نسل دیگر از اینترنت پرسرعت، اینترنت همراه است که برای کسانی که به اینترنت ADSL  دسترسی ندارند، انتخاب هوشمندانه‌ای است. این نوع اینترنت بدون سیم کار می‌کند و به لطف امواج رادیویی ماکروویو بین دکل‌ها و کاربران ارتباط برقرار می‌شود.


هشدار:امواج اینترنت پرسرعت همراه برای سلامتی بارداران و کودکان ضرر دارد!


آیا اصطلاحات اینترنت پرسرعت و فوق پرسرعت یکی است؟!

در جواب باید بگوییم خیر. اینترنت پرسرعت همان اینترنت  ADSL است که مفصل درباره آن توضیح دادیم؛ اما اینترنت فوق پرسرعت را به اینترنت  VDSL می‌گویند که همان‌طور هم از اسمش پیداست این عبارات کوتاه شده‌ی لاتین Very-high-bitrate Digital Subscriber Line می‌باشد که در سرعت تفاوت زیادی با سرویس اینترنت  ADSL دارد. شایان‌ذکر است که سرعت دانلود با اینترنت VDSL نزدیک به ۵ برابر سرعت دانلود ADSL است و به مرز ۳۰۰ مگابیت بر ثانیه  می‌رسد. سرعت آپلود VDSL نیز ۱۰ برابر ADSL می‌شود و به مرز ۱۰۰ مگابیت می‌رسد.

سؤال جنجالی: پرسرعت‌ترین اینترنت ایران کدام است؟

بهتراست به‌جای جستجوی پرسرعت‌ترین اینترنت ایران، اول بررسی کنیم توقعمان از اینترنت چیست. سپس پای سه عامل اصلی یعنی سرعت ، حجم و قیمت به میان می‌آید. مسلم است که کیفیت و شرکت ارائه‌دهنده خدمات سرویس اینترنت هم به‌شدت موردبحث است.

 و سرانجام تعرفه‌های دوربرد و انتخاب هوشمندانه مشترکین در اینترنت ADSL

جالب است بدانید سرعت اینترنت در ایران جایگاه 163 را دارد. بااین‌وجود تلاش تیم تخصصی دوربرد جهت ارائه بهترین اینترنت خانگی و انواع اینترنت پرسرعت دیگر برای مشتریان وفادار و هم‌چنین مشترکین جدید، به قوت خودش باقی است.


یک ماهه

۳۰ گیگ داخلی

۱۵ گیگ بین الملل

۱۲/۵۰۰ تومان

سه ماهه

۹۰ گیگ داخلی

۴۵ گیگ بین الملل

۳۶/۳۷۵ تومان

شش ماهه

۱۸۰ گیگ داخلی

۹۰ گیگ بین الملل

۷۰/۵۰۰ تومان

یکساله

۳۶۰ گیگ داخلی

۱۸۰ گیگ بین الملل

۱۳۲/۰۰۰ تومان

یک ماهه

۵۰ گیگ داخلی

۲۵ گیگ بین الملل

۲۰/۰۰۰  تومان

سه ماهه

۱۵۰ گیگ داخلی

۷۵ گیگ بین الملل

۵۸/۲۰۰  تومان

شش ماهه

۳۰۰ گیگ داخلی

۱۵۰ گیگ بین الملل

۱۱۲/۸۰۰  تومان

یکساله

۶۰۰ گیگ داخلی

۳۰۰ گیگ بین الملل

۲۱۱/۲۰۰  تومان

یک ماهه

۸۰ گیگ داخلی

۴۰ گیگ بین الملل

۲۵/۰۰۰  تومان

سه ماهه

۲۴۰ گیگ داخلی

۱۲۰ گیگ بین الملل

۷۲/۷۵۰  تومان

شش ماهه

۴۸۰ گیگ داخلی

۲۴۰ گیگ بین الملل

۱۴۱/۰۰۰  تومان

یکساله

۹۶۰ گیگ داخلی

۴۸۰ گیگ بین الملل

۲۶۴/۰۰۰ تومان

یک ماهه

۱۱۰  گیگ داخلی

۵۵ گیگ بین الملل

۳۵/۰۰۰  تومان

سه ماهه

۳۳۰ گیگ داخلی

۱۶۵ گیگ بین الملل

۱۰۱/۵۰۰  تومان

شش ماهه

۶۶۰ گیگ داخلی

۳۳۰گیگ بین الملل

۲۰۳/۰۰۰ تومان

یکساله

۱۳۲۰گیگ داخلی

۶۶۰ گیگ بین الملل

۳۶۹/۶۰۰ تومان

یک ماهه

۱۳۲ گیگ داخلی

۶۶ گیگ بین الملل

۴۰/۰۰۰ تومان

سه ماهه

۳۹۶ گیگ داخلی

۱۹۸ گیگ بین الملل

۱۱۶/۴۰۰ تومان

شش ماهه

۷۹۲ گیگ داخلی

۳۹۶ گیگ بین الملل

۲۲۵/۶۰۰  تومان

یکساله

۱۵۸۴ گیگ داخلی

۷۹۲ گیگ بین الملل

۴۲۲/۴۴۰  تومان

یک ماهه

۱۹۸ گیگ داخلی

۹۹ گیگ بین الملل

۵۰/۰۰۰ تومان

سه ماهه

۵۹۴ گیگ داخلی

۲۹۷ گیگ بین الملل

۱۴۵/۵۰۰ تومان

شش ماهه

۱۱۸۸ گیگ داخلی

۵۹۴گیگ بین الملل

۲۸۲/۰۰۰  تومان

یکساله

۲۳۷۶ گیگ داخلی

۱۱۸۸ گیگ بین الملل

۵۲۸/۰۰۰  تومان

یک ماهه

۳۶۰ گیگ داخلی

۱۸۰ گیگ بین الملل

۸۰/۰۰۰  تومان

سه ماهه

۱۰۸۰ گیگ داخلی

۵۴۰ گیگ بین الملل

۲۳۲/۸۰۰ تومان

شش ماهه

۲۱۶۰ گیگ داخلی

۱۰۸۰ گیگ بین الملل

۴۵۱/۲۰۰  تومان

یکساله

۴۳۲۰ گیگ داخلی

۲۱۶۰ گیگ بین الملل

۸۴۴/۸۰۰  تومان


قوانین سرویس های ADSL

ترافیک پیام‌رسان‌های داخلی مورد تایید سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، یک سوم بها محاسبه می‌شود.


قیمت سرویس ها در جدول فوق، قیمت خام سرویس می باشد که در هنگام خرید، 9% مالیات بر ارزش افزوده به آن اضافه خواهد شد.


در جدول تعرفه ها جهت شفاف سازی، میزان ترافیک سرویس ها در دو ستون به تفکیک ترافیک داخلی و ترافیک بین الملل مشخص گردیده است.


ترافیک اختصاص یافته به هر سرویس معادل ترافیک داخلی میباشد که در صورت استفاده از محتوای بین الملل ترافیک به میزان یک دوم (۱/۲) محاسبه می گردد که میزان آن در ستون آستانه مصرف منصفانه محتوای بین الملل مشخص گردیده است. بطور مثال برای سرویس ۴ مگابیت، ۱۸۰ گیگابایت ترافیک منظور شده است که مشترک می تواند، ۹۰ گیگابایت ترافیک بین الملل و یا ۱۸۰ گیگابایت ترافیک داخلی مصرف نماید.


در صورت مصرف ترکیبی، ترافیک مصرفی بین الملل به داخلی به ترتیب به نسبت ۱ به ۲ تقسیم خواهد شد.


حجم ترافيك مصرف منصفانه قيد شده در جدول فوق در كل مدت زمان تعريف شده، قابل استفاده است. به عنوان مثال در سرويس ٤ مگابيت بر ثانيه و مدت ٣ ماه، شما در كل مدت ٣ ماه، امكان مصرف ۵۴۰ گيگابايت را خواهيد داشت. پس از اتمام اين حجم، در هر زماني از دوره سرويس، سرويس به كف سرعت خواهد رسيد.


حجم تبادل ترافیک منصفانه ماهیانه ، مشمول شرایط مصرف منصفانه خواهد شد (بر اساس مصوبه شماره ۲۶۶ کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات) و پس از اتمام این حجم، اتصال کاربر به شبکه اینترنت به هيچ عنوان قطع نخواهد شد و فقط بر اساس سرویس خریداری شده به سرعت های مندرج در جدول ``سرعت سرویس های غیر حجمی فن آوا، بعد از اتمام حجم منصفانه`` تا پایان دوره زمانی سرویس هدايت خواهد گردید.


شما می توانيد با خرید گیگ اضافه به سرعت عادی سرویس خود بازگردید و یا سرویس دوره بعدی خود را زودتر از موعد خریداری نمایید.


در صورت تمایل به خرید ترافیک اضافه، قیمت هر گیگابایت ترافیک ۲۰۰۰ تومان خواهد بود که در صورت مصرف داخلی، حجم خریداری شده به میزان ۲ برابر محاسبه خواهد شد.


هزینه‌ی راه‌اندازی و نصب این سرویس‌ ها، در صورت نیاز کاربر، مطابق مصوبات سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، ۱۵,۰۰۰ تومان است.


فهرست وب‌سایت‌های مشمول ترافیک داخلی

 

طبق مصوبات ۲۴۸ و ۲۵۱ کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، ترافیک وب سایت هایی که در داخل کشور میزبانی میشوند شامل تعرفه نیمه بها می باشند. لیست وب سایت های مذکور از لینک زیر در سایت سازمان فن آوری اطلاعات قابل مشاهده است.

 

مشاهده لیست وب‌سایت‌های مشمول ترافیک داخلی در سایت سازمان فن آوری اطلاعات ایران

فرم قرارداد مشترکین

میتوانید فرم قرارداد مشترکین را از اینجا دانلود کنید.

قوانین توافق‌نامه سطح خدمات یا SLA

مشترک عزیز جهت مشاهده قوانین سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیوی پیرامون موافقت‌نامه سطح خدمات یا SLA اینجا را کلیک کنید.