۵ راه ساده رفع قطعی اینترنت ADSL

رفع قطعی اینترنت ADSL

برای رفع قطعی اینترنت adsl چه راه‌هایی دارید؟ نگران نباشید اگر مبتدی هستید یا تجربه زیادی ندارید. کارشناسان دوربرد ساده‌ترین راهنمای رفع قطعی اینترنت adsl را برایتان دارند. وضعیت قطعی اینترنت را در نگاه اول می‌توان به کمک چراغ‌های مودم فهمید. با آگاهی از سازوکارهای مودم adsl به‌صورت چشمی و فیزیکی، بدون نیاز به تماس با سرویس‌دهنده‌های اینترنت یک‌قدم جلوتر بروید و حرفه‌ای شوید. از ازمایش راه‌های رفع مشکل قطعی اینترنت خود نترسید. در ادامه قدم‌به‌قدم به بررسی حل مشکل قطعی اینترنت adsl  می‌پردازیم.


عیب یابی قطعی اینترنت ADSL 


کاربران هوشیار دوربرد، همان‌طور که می‌دانید قبل از راه‌حل رفع قطع شدن اینترنت، باید علت قطع شدن اینترنت در شبکه را بفهمیم. البته اگر ترافیک اینترنت تمام نشده باشد. قبل از آن به بررسی مفصل چراغ‌های روی مودم می‌پردازیم.

رفع مشکل قطعی اینترنت adsl

رفع قطعی اینترنت adsl

ماجرای چراغ روی مودم‌های ADSL و چشمک‌ها چیست؟

چراغ‌های رایج روی مودم‌ها چراغ پاور (POWER)، چراغ لینک، چراغ اینترنت، چراغ Wi-Fi یا Wireless هستند. چراغ‌های دیگری که ممکن است روی مودم‌ها باشد، چراغ مربوط به تعداد پورت‌های LAN است که به تعداد پورت‌ها بستگی دارد. به‌علاوه روی بعضی از مودم‌های قدیمی چراغ WPS وجود دارد که در مقاله‌های بعد به آن می‌پردازیم.

اصلا مودم اینترنت ADSL چطور کار می‌کند؟

دیده ایم وقتی مودمی را روشن می‌کنیم، چراغ پاور روشن می‌شود، سپس سیستم‌عاملش لود شده و چراغ LAN یا چراغ WIFI روشن می‌شود. حال نوبت به چشمک زدن چراغ لینک می‌رسد. توجه کنید چراغ لینک در بعضی از موارد به‌صورت پیش‌فرض از زمانی که سیستم‌عامل مودم ADSL بالا می‌آید، چشمک‌زن می‌باشد. در بعضی دیگر زمانی چراغ چشمک‌زن می‌شود که سیم تلفن به مودم وصل شود. هر زمان که ارتباط سیم تلفن با مودم برقرار شود درصورتی‌که خط تلفن مشکلی نداشته باشد یعنی بوق برقرار باشد و رانژه شرکت میزبان هم اوکی باشد، چراغ لینک شروع به چشمک زدن می‌کند و در آن مواردی که گفتیم چراغ مودم چشمک‌زن بود، شتاب چشمک زدنش بیشترمی شود تا زمانی که ثابت شود. وقتی چراغ لینک ثابت شود، بدون هیچ‌گونه چشمک زدنی یعنی ارتباط ما با شرکت سرویس‌دهنده Internet Service Provider برقرار شد.

از لحظه‌ای که چراغ لینک ثابت شد مودم adsl برای IP گرفتن تلاش می‌کند به عبارتی برای گرفتن ارتباط اینترنت آماده می شود. حالا وقت آن رسیده که ارتباط شبکه برقرار شود و چراغ اینترنت شروع به چشمک زدن می‌کند.

  • راهنمایی: میزان چشمک زدن چراغ اینترنت و چراغ مودم و چراغ‌های LAN با میزان ردوبدل شدن دیتا تناسب مستقیم دارد.

برای آشنایی با قیمت و تعرفه های سرویس اینترنت ADSL  دوربرد اینجا را بزنید.

فاجعه رخ می دهد و یک‌باره اینترنت ADSL قطع می‌شود. به‌طورکلی دلیل مشکل قطعی اینترنت بر اساس روشن خاموش بودن یا چشمک زدن چراغ‌ها شامل حالت‌های مختلف است. قبلاً گفتیم که کافی است خیلی ساده مودم را نگاه کنید و ببینید کدام‌یک از چراغ‌هایی که راجع بهشان گفتیم، خاموش است:

حالت اول:

چراغ وای فای خاموش است: باید کانفینگ مودم را بررسی کنید.

حالت دوم :

چراغ LAN خاموش است: باید کابل شبکه و کارت شبکه سیستم را چک کنید و هم‌چنین پورت پشت مودم بررسی شود سوکت از داخلش بیرون نیامده باشد.

حالت سوم:

چراغ اینترنت خاموش است: بازهم علت قطعی اینترنت adsl برمی‌گردد به کانفینگ مودم یا اتصال از سمت شرکت سرویس‌دهنده ADSL قطع است.

حالت چهارم:

چراغ لینک خاموش است: حال دلیل مشکل قطعی اینترنت ADSL موارد زیر است:

  • قطعی به خط تلفن برمی‌گردد.
  • در مرکز مخابراتی مشکلی برای رانژه ی خط به وجود آمده است.
  • اسپلیتر از سمت مرکز سوخته است.
  • فیوز خروجی مرکز سوخته است.
  • سیم تلفن از مرکز مخابراتی تا منزل قطعی دارد پس عملاً بوق تلفن هم همراهش قطع‌شده است.
  • اسپلیتر سمت منزل خراب است.
  • سیم تلفن از پریز تلفن تا مودم خراب است.

 و اما چراغ لینک ثابت است و اینترنت قطع است دو حالت پیش‌ آمده است:

یک: کانفینگ مودم اشتباه است، برای رفع قطعی باید وارد تنظیمات مودم شوید و یوزر و پسورد و نوع پروتکلی که گذاشتید را بررسی کنید. اگر بازهم چراغ اینترنت روشن نشد باید فریمور ADSL مودم  را بروز رسانی کنید چون قدیمی شده است  و یا مشکل دارد مثلاً پسورد اکانتی که در کانفینگ مودم زده‌شده اشتباه بوده است یا یوزر.

دو: مشکل قطعی اینترنت adsl سمت مخابرات است. باید کانفینگ تجهیزات مخابرات بررسی شود، حال نیاز است که به شرکت میزبان اطلاع دهید. شایان ذکر است که پشتیبانی دوربرد 24 ساعته در خدمت شما می باشد.

حالت پنجم:

چراغ پاور چشمک‌زن شود: متاسفانه در این حالت مودم ADSL سیستم‌عاملش پریده است و قابل درست کردن نیست مگر توسط کارخانه. در بعضی مواقع چشمک‌زن شدن چراغ پاور به منبع تغذیه مودم برمی‌گردد، یعنی آداپتور مشکل دارد. گاهی اوقات با تعویض آداپتور مشکل حل می‌شود اما اگر آداپتور هم عوض شد و چراغ هم چنان چشمک‌زن بود، متأسفانه دیگر کاری از دستتان برنمی‌آید.


سرانجام:


تمام موارد چک شد و مشکلی نبود پس مشکل قطعی اینترنت ADSL، از سمت رانژه خط و فیوز خروجی مرکز مخابراتی است که در این صورت به شرکت سرویس‌دهنده اعلام کنید تا مشکل را رفع کنند.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *