سامانه مدیریت دامپروری دامبان

نرم افزار مدیریت دام و دامپروری دامبان

دامبان چیست؟

نرم افزار دامبان اولین و تنها سامانه آنلاین مدیریت یکپارچه دام و دامپروری فارسی زبان می باشد .

درکنار دسترسی از طریق اینترنت به این سامانه به منظور تسهیل فرآیندهای کاری و مدیریتی اپلیکیشن های تحت اندروید ، اپل و ویندوز فون آن نیز تولید و آماده بهره برداری می باشد . لذا در صورت استفاده از این نرم افزار دیگر نیازی به خرید سخت افزارهای جانبی اعم از کامپیوترهای قابل حمل و … نمی باشد . و مدیران ، پرسنل ، دامپزشکان و سایر افراد دخیل در فرآیندهای روزمره می توانند از طریق گوشی های موبایل خود نسبت به ورود اطلاعات و یا مشاهده سوابق و گزارشات مربوطه اقدام نمایند.

سامانه هوشمند مدیریت دام ودامپروری دامبان علاوه بر ظاهری کاربر پسند دارای رابط کاربری بسیار ساده ای بوده که بدون نیاز به دانش فنی خاص و تنها با چند کلیک کاربران می توانند وظایف و امورات محوله خود را به سادگی در سیستم ثبت نماید .

این سامانه ، کلیه ی بخش های مختلف کاری هر دامپروری اعم از مدیریت ، انبار ، تولید شیر ، پرورش و … را به صورت متمرکز و یکپارچه تحت پوشش قرار می دهد که یکی از مزایای بسیار مهم این سامانه محسوب می شود . در حال حاضر اکثر نرم افزارهای فارسی زبان مدیریت دامپروری به صورت جزیره ای برای هر بخش کاری و یا هر فرآیندی می باشند که این امر باعث گسستگی داده ها و کاهش ضریب اطمینان گزارش گیری های نهایی می باشد . در دامبان به منظور مرتفع سازی این نیاز ، با دید کلی به نیازمندی های هر دامپروری در مقیاس های صنعتی ، این امکان را در اختیار مدیران قرار میدهد که بدون هیچ گونه دغدغه و اتلاف زمان نظارتی جامع بر فرآیندهای کاری و گزارش های حاصله داشته باشند .

با توجه به گستردگی فرآیندهای کاری در هر دامپروری و نیاز به چند جانبه میان بخش های مختلف فعال در دامپروری ، احتمال بروز خطاهای انسانی و یا کندی در روند فرآیندها بسیار بالا می باشد . از آنجا که مدیریت دام زنده ، وابسته به پارامترهای بسیاری اعم از شرایط فعلی دام ، سن ، وزن ، وضعیت جسمانی ، و … دارد . لذا دامبان کلیه ی اطلاعات مربوطه به دام ها را جمع آوری نموده و با تحلیل آنها و طبق پارامترهای تعریف شده توسط مدیران سیستم ، اقدام به ارائه برنامه های روزانه از فرآیندهای کاری اعم از پرورش ، تغذیه ، تولید مثل و … می نماید .

رویکرد اصلی در زمان تولید این نرم افزار پویایی سامانه مذکور به منظور شخصی سازی آن با توجه به تجربیات و سایر نیازمندی های مدیران دامپروری می باشد . این سامانه بر خلاف اکثر نرم افزارهای موجود فارسی زبان کاملا منعطف و پویا بوده و کلیه ی فرآیندها و متغیرهای کنترل در آن توسط مدیران سامانه قابل توصیف و پیکربندی می باشد . در این صورت این دستیار هوشیار ، طبق برنامه ریزی های مدیران اقدام به زمانبندی ، نظارت و کنترل کلیه فرآیندهای مربوط به دامپروری می نماید .

اولین نرم افزار تحت وب بومی مدیریت دام و دامپروری

 • سامانه یکپارچه مدیریت دام و دامپروری دامبان اولین و تنها نرم افزار فارسی زبان مدیریت دام ، دامپروری در جهان می باشد که به صورت آنلاین و دارای اپلیکیشن های موبایل برای هر نوع گوشی همراهی اعم از اپل ،اندروید و یا مایکروسافت ، تولید و به بهره برداری رسیده است .این سامانه هوشمند علاوه بر ثبت وقایع ، وظیفه مدیریت فرآیندها را نیز بر عهده دارد . به عنوان مثال در صورت دیرکرد و یا فراموشی انجام هر فرآیند سامانه به صورت خودکار به کارشناس مربوطه و مدیران به صورت مستقیم پیغام های یادآوری را نمایش می دهد . این سامانه هوشمند در کاهش حجم فرآیند های روزمره دامپروری و حذف خطاهای احتمالی انسانی کمک بسزایی می نماید .

  طراحی سامانه دامبان به گونه ای صورت پذیرفته که در آینده ای نه چندان دور سامانه سخت افزاری دامپروری نیز به آن متصل شود که اکثر فرآیندهای مربوط به پرورش و تولید شیر ، به صورت خودکار و توسط سنسورهای مربوطه درون سیستم ثبت گردد.

چرا هر دامپروری نیاز به نرم افزار مدیریت دام و دامپروری دارد ؟

 • سالها است که فناوری اطلاعات به عنوان ابزاری جهت تسهیل و مدیریت بهینه هر کسب و کاری استفاده می شود .در صورت بکارگیری صحیح از ابزارهای مناسب فناورانه افزایش چشمگیری در راندمان هر کسب و کاری صورت خواهد پذیرفت و استفاده از ابزارهای نامناسب و یا فاقد جامعیت کامل بر آن کسب و کار ، باعث بروز خطاهای انسانی ، افزایش هزینه ها ، اتلاف زمان و هدر رفت سرمایه می گردد .

  از آنجا که در مدیریت دامپروری بخش های مختلف کاری با تخصص های غیرهمسان نیازمند مشارکت کامل با یکدیگر می باشند و هرگونه اختلاف و یا ناهماهنگی بین این بخش ها باعث بروز اختلال در کلیه فرآیند های آتی و افزایش هزینه و کاهش درآمد دامپروری می گردد و از طرفی مدیریت دام زنده در مقیاس های بزرگ صنعتی ، فرآیندی بسیار دقیق ، زمانبندی و تابع شرایط مختلفی اعم از سن ، وزن ، شرایط حال حاضر وضعیت جسمانی دام می باشد ، لذا حرکت به سوی مکانیزه کردن فرآیندها ، اقدامی جدی در راستای کاهش خطاهای انسانی و افزایش درآمد می باشد.

  در روش های مدیریت سنتی ، اکثر فرآیندهای روزمره و تصمیم گیری های مربوط به جیره پرورش دام ، شخص محور بوده بنابراین دستخوش خطاهای انسانی می شود و حفظ و نگهداری آن بدون هزینه های کاذب بسیاری برای مالکان کسب و کار رقم خواهد زد ، تاخیر و یا عدم انجام هر یک از عملیات و فرآیندهای روزمره ، خسارت های بسیاری اعم از کاهش تولید شیر ، اختلال در چرخه تولید مثل ، افزایش هزینه های جیره و … را در برخواهد داشت .

  لذا کاهش دخالت های انسانی در فرآیندها و محول کردن وظیفه نظارت بر روند اجرای فرآیندهای دامپروری بر فناوری اطلاعات از نیازهای انکار ناپذیر هر دامپروری می باشد .

  استفاده از سامانه های یکپارچه به منظور مدیریت بهتر این فرآیندها در مقایسه با نرم افزارهای جزیره ای می باشد که به صورت انفرادی بخش های مختلف دامپروری اعم از انبار ، تولید شیر ، مالی و … را حمایت می کند ، دارای مزایای بسیاری می باشد .

  از طرف دیگر جمع آوری داده های مربوط به هر دام به صورت جمع آوری محض فاقد هرگونه فایده ای برای مدیران می باشد و این داده های خام جمع آوری شده نیاز به تحلیل، مقایسه و بررسی های گوناگونی دارند که این مهم می بایست توسط نرم افزارهای مربوطه صورت پذیرد و چکیده این بررسی ها به عنوان گزارش های سیستم به مدیران و تصمیم گیران هر صنفی ارائه گردد.

  علاوه بر جمع آوری و تحلیل داده ها ، سامانه های متکی بر فناوری اطلاعات می بایست به عنوان واسط مدیریت و پرسنل بعنوان سامانه نظارت و کنترل بر فرآیندها هرگونه انحراف از روال های تعریف شده را به صورت خودکار تشخیص و به مسئولان مربوطه اعلام نمایند . این سامانه کنترلی وظیفه زمانبدی عملیات و گزارش از عملکرد پرسنل و بخش ها را خواهد داشت .

  در نهایت استفاده از نرم افزارهای یکپارچه مدیریت دام و دامپروری همچون دامبان، مزایای بسیاری اعم از کاهش هزینه های جاری، افزایش میزان تولید، کاهش خطاهای انسانی ، مدیریت بلادرنگ و … برای دامپروری خواهد داشت.

فهرست