تجربه صفحه نمایش هلوگراف سه بعدی بر روی گوشی با Ultrathin

اخبار در دوربرد۶

نمایشگر های جدید Ultrathin  میتواند به زودی  تصاویر هولوگرام سه بعدی را بر روی گوشی های هوشمند نشان دهد .

یک تیم تحقیقاتی کره ای معتقد است که آخرین نمایشگر Ultrathin  میتواند گوشی های هوشمند را به یک پروژکتور هولوگرام تبدیل کند.تصورکنید همانند یک مکالمه چهره به چهره (face-to face )بتوانید یک تصویر هولوگراف و آنلاین از مخاطب خود داشته باشید.

پس از موفقیت و دستیابی به فناوری نمایشگرهای  Ultrathin توسط محققان تیم تحقیقاتی دانشگاه KAIST  کره ،داشتن تصاویر هولوگراف در حین مکالمات صوتی تحقق پذیر و عملی خواهد بود.این تیم تحقیقاتی در یک مقاله منتشر شده در رابطه با ارتباطات طبی بیان داشت یک صفحه نمایش انعطاف پذیر  Ultrathin که می تواند پروژه های پویا به همراه عکس های Multi-colored 3D و هلوگرافی را  ایجاد کند ساخته شده است که میتوان درگوشی های هوشمند جهت تحقق پروژه های واقعیت مجازی (AR) از آن بهره جست.

 

تکنولوژی های  به کار رفته در نمایشگر Ultrathin !

اجزای اصلی این سیستم یک تکه نازک (Thin film) تیتانیوم پر شده با حفره های کوچکی است که این حفره ها  با هرمنطقه ی فعال پیکسل، از یک صفحه نمایش LCD  تطابق دارد.که به عنوان یک غربال فوتون ‘photon sieve’ عمل میکند و هر پین هاله ی نور را که بر روی صفحه نمایش منتشر میشود را در هوا پخش میکند. در نتیجه یک تصویر 3D با وضوح بالا که از هر زاویه دید قابل مشاهده است را نمایش میدهد.ظرافت طراحی نمایشگرهای  Ultrathin به گونه ای است که مجموعه پنل، تنها 300 نانومتر ضخامت دارد.

 

لیدر تحقیقاتی این پروژه، پروفسور یونگ کیون پارک گفت:” بر طبق رویکرد های ما کاربرد این نمایشگر هلوگرافی می تواند از گجت های کوچک و ظریف  همچون تلفن های همراه شروع شود ” . درنهایت این تیم تحقیقات خود را با تولید یک هولوگرام از یک مکعب متحرک سه رنگی نشان داد.

 

حق اختراع سامسونگ جهت ساخت نمایشگر هلوگرافی! 

 

از طرفی بر طبق یک حق اختراع ثبت شده توسط  شرکت سامسونگ در اواخر سال 2018 ، این کمپانی نیز در حال کار بر روی یک دستگاه تلفن هوشمند جدید با دوربین سلفی پنهان شده در وسط و زیر صفحه نمایش و نیز افزودن قابلیت هلوگرافی به نسل بعدی گوشی هاست .

 

طراحی دوربین پنهان در وسط و زیر صفحه نمایش توسط شرکت سامسونگ

در این تلفن هوشمند تصاویر به واسطه ی یک آرایه ی میکرولنز و یک مدولاتور نور فضایی (S.M.L)، در بالای صفحه نمایش به صورت سه بعدی و شناور با کم ترین ضریب خطا نمایش داده میشود. که کاربر بدون نیاز به عینک سه بعدی،از هر زاویه دید تصاویر را به خوبی رویت خواهد کرد .این فناوری به نوبه یخود پتانسلی جهت بازی های نسل AR است.

آرایه سه بعدی میکرولنز و SML جهت نمایش تصاویر هلو گرافی سه بعدی توسط شرکت سامسونگ

گرچه هیچ گاه بازه ی زمانی مشخصی از زمان ثبت اختراع تا عرضه ی محصول به بازار پیش بینی نمیشود اما با توجه به تکنولوژی های به کار رفته در  ساخت  Galaxy A80 بنظر میرسد که این فناوری چندان دوراز واقعیت نیست.و این بهبود تکنیک های فعلی می تواند منجر به طیف گسترده ای از برنامه های کاربردی، از جمله مشاهده سینما 3D بدون نیاز به عینک، تماشای فیلم های هولوگرافی در تلویزیون و صفحه نمایش تلفن های هوشمند شود.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *