چگونه سرعت دسترسی خود را در شبکه آزمایش کنیم؟ سامانه تست سرعت اینترنت روشی بسیار سریع برای مشاهده میزان سرعت اینترنت شما عزیزان است. این سامانه به‌منظور ارائه امکان تست سرعت مشترکین سرویس‌های اشتراکی در انواع اینترنت پرسرعت مطابق مصوبه ۱۵۲ کمیسیون سازمان تنظیم مقررات ایجاد شده است.

تست سرعت دوربرد


کارهای مهمی که هنگام تست سرعت اینترنت باید انجام دهید  • فیلترشکن‌ها تأثیر مخربی درنتیجه تست سرعت  اینترنت دارند. لطفاً قبل از شروع تست، آگاه باشید که به فیلترشکن‌ها وصل نیستید.

  • تنها با یک سیستم به اینترنت متصل باشید و  موقع تست سرعت ارتباط سایر سیستم‌های استفاده‌کننده از اینترنت (شامل کامپیوتر، موبایل، تبلت و…) را قطع کنید.

  • همه دانلودهای در حال اجرا را متوقف کنید و سایر صفحات مرورگر خود را ببندید.

  • برای اطمینان بیشتر بهتر است که تست سرعت را با اتصال کابلی به مودم انجام دهید، چون اتصال وایرلس دقت کم‌تری نسبت به اتصال سیمی دارد و ممکن است سرعت واقعی دانلود و آپلود را به شما نشان ندهد.

  •  از مناسب بودن پارامتر‌های فیزیکی خط DSL تان شامل نویز و کیفیت سیگنال اطمینان حاصل کنید.

  • اپلیکشن های ضدویروس و سایر برنامه‌ها باید از حالتِ آپدیت اتوماتیک خارج باشند. این کار را به‌طور موقت انجام دهید. بعد از انجام تست سرعت، می‌توانید تنظیمات را به حالت قبل برگردانید.

  • برای شروع موارد زیر را انتخاب کنید.۴ پارامترضروری‌ای که تست سرعت اندازه‌گیری می‌کند چیست:


سرعت دانلود: این مورد همان سرعت دریافت اطلاعات از سروری که در حال دانلود از آن هستید هست. نمایش این عدد با واحد مگابیت بر ثانیه است. هرچه این‌ عدد بالاتر باشد نشان‌دهنده‌ی پهنای باند دانلود بیشتر و مناسب‌تر است.

سرعت آپلود: سرعت آپلود سرعت ارسال اطلاعات روی سرور مقصد است. برای مثال وقتی یک فایل را از طریق ایمیل یا نرم‌افزار پیام‌رسان برای دوستی ارسال می‌کنید هر چه سرعت آپلود شما بالاتر باشد، زمان کم‌تری صرف ارسال خواهید کرد. شایان‌ذکر است که سرعت آپلود معمولاً کسری از سرعت دانلود و از آن کوچک‌تر است. جالب است بدانید این عدد با پهنای باند شما رابطه مستقیم دارد.

پینگ:‌ پینگ Ping نشانگر مدت‌زمان ارسال یک بسته‌ی داده از سمت شما به سرور مقصد و دریافت پاسخ است. واحد اندازه‌گیری پینگ میلی‌ثانیه است. بدیهی است که هرچه این پینگ پایین‌تر باشد یعنی سرعت دادوستد شما با سرور بالاتر است.

جیتر: این آیتم برای نمایش نوسانات زمان پینگ است. درنتیجه وقتی جیتر اینترنت پایین‌تر باشد یعنی نوسانات زمان پینگ شما کم‌تر و کیفیت سرویس پایدارتر خواهد بود. واحد اندازه‌گیری پینگ و جبتر یکی است. دقت کنید که جیتر حتماً باید کم‌تر از زمان Ping باشد.

 


سرانجام تست سرعت:


فرض کنید شما سرویس ۱۰۲۴ (کیلوبیت بر ثانیه) دارید، اما در هنگام دانلود توسط Internet Explorer، سرعت متناسب با سرویس شما حداکثر ۱۲۸ کیلوبایت بر ثانیه «خواهد بود. درنتیجه سرعت سرویس‌های اشتراکی بر اساس» بیت بر ثانیه «اعلام می‌‌شود اما سرعتی که به‌طورمعمول نرم‌افزارهای دانلود نشان می‌‌دهند، بر اساس» بایت بر ثانیه است. مشترکین محترم در تمامی استان‌های تحت پوشش اگر این سرعت با سرویس اینترنت پرسرعتی که از دوربرد دریافت می‌کنید، مغایرت دارد می‌توانید بدون معطلی برای حل مشکل با مرکز تماس ارتباطات دوربرد ارتباط برقرار فرمایید.

Tel:07132110

Tel:07635300


آشنایی با چگونگی کارکرد تست سرعت برای مشتاقان:


برای پیگیرانی که مشتاق هستند بدانند خدمات تست سرعت چگونه کار می‌کند باید گفت زمانی که تست سرعت شروع می‌شود، چند اتفاق رخ می‌دهد.

اول: کلاینت مکان شمارا مشخص کرده و نزدیک‌ترین سرور را برای شما انتخاب می‌کند. زمانی که سرور تست انتخاب شد، تست سرعت یک پینگ به سرور ارسال می‌کند و پاسخ را دریافت می‌کند. این تست زمان رفت‌وبرگشت را برحسب میلی‌ثانیه اندازه‌گیری می‌کند.

دوم: حال تست پینگ تمام شد و نوبت به آغاز تست دانلود می‌شود. کلاینت چند اتصال با سرور بازکرده و تلاش می‌کند قطعه کوچکی از داده را دانلود کند. دو مورد که در اینجا اندازه‌گیری می‌شود عبارتنداز:

یکی این‌که چه قدر طول می‌کشد تا آن بخش از داده دانلود شود.

دیگر این‌که چه مقدار از منابع شبکه مورداستفاده قرارگرفته است.

سوم: اگر کلاینت تشخیص دهد که فضای بیشتری برای استفاده دارید، اتصال‌های بیشتری به سرور باز می‌کند و داده‌های بیشتری را دانلود می‌کند. ایده کلی این است که اتصال اینترنتی شما ارزیابی‌شده و مشخص شود به‌طور هم‌زمان چه مقدار می‌تواند دانلود داشته باشد.

چهارم: زمانی که کلاینت تشخیص دهد اتصال صحیحی برای تست سرویس اینترنت دارد، بخش‌های بیشتری از داده را دانلود می‌کند و مقدار داده دانلود شده در زمان تعیین‌شده را محاسبه کرده و سرعت دانلود را ارائه می‌کند.

در آخر: تست آپلود شروع می‌شود. تست آپلود نیز اساساً همانند تست دانلود است، اما در جهت عکس اجرا می‌شود. کلاینت به‌جای دریافت داده‌ها از سرور روی رایانه، داده‌هایی را از روی رایانه به سرور آپلود می‌کند.