اینترنت ADSL2+

همه می‌دانیم در این دهکده‌ی جهانی تکنولوژی محور، کاری نیست که با اینترنت انجام نشود. اینترنت +ADSL 2 یا اینترنت ADSL کوتاه شده‌ی عبارت Asymmetric digital subscriber line می‌باشد که معادل فارسی آن” خط اشتراک دیجیتال نامتقارن” است. اینترنت ADSL از پیشتازان سرویس اینترنت ازنظر سرعت در جهان است. باوجود انواع اینترنت پرسرعت دیگر، این نوع سرویس اینترنت هنوز هم در بین طرفداران محبوب است. اکنون‌که با دوربرد همراه هستید، راهنمای ساده و جذاب پیرامون اینترنت ADSL، انواع تعرفه‌های اینترنت پرسرعت، اینترنت فوق پرسرعت، بهترین اینترنت خانگی و … را از دست ندهید.

راز محبوبیت اینترنت ADSL2+

در گوشه‌ی خاطرات کودکی و نوجوانی همه ما، هنوز آن صدای معروف اتصال اینترنت Dial- up وجود دارد. بعدازآن همه صبوری‌ها و تلاش برای داشتن اینترنت پرسرعت، با سرویس‌های اینترنت ADSL  آشنا شدیم. از ویژگی‌های چشمگیراین نوع سرویس اینترنت می‌توان گفت:

  •  كاربری آسان و کم دردسر
  •  قیمت کمتر نسبت به اینترنت وایرلس
  •  دسترسی به اينترنت پرسرعت به صورت شبانه روزی
  • عدم مشغولی خط تلفن و امكان استفاده همزمان از تلفن و اينترنت
  •  ارتباط پر سرعت ( تا 40 برابر بيشتر از Dialup)
  • هزينه ثابت ماهانه
  • عدم نياز به شماره گيري و وارد كردن Username و Password
  •  توانایی استفاده هم‌زمان از خط تلفن و سرویس اینترنت.

تاریخچه انواع اینترنت پرسرعت

همان‌طور که گفتیم ADSL  از قدیمی‌ترین سرویس‌های اینترنت در دنیا می‌باشد. نسل اینترنت‌های بعدی به ترتیب شامل:

فنّاوری اینترنت (VDSL)

اینترنت فوق پرسرعت یا VDSL  روی بسترهای کابل‌های شبکه است. این نوع اینترنت هم مانند ADSL از خطوط تلفن ثابت شهری برای انتقال اطلاعات استفاده می‌کند. سرعت دانلود روی اینترنت VDSL نزدیک به پنج برابر سرعت دانلود ADSL است و سرعت آپلود آن نیز ۱۰ برابر اینترنت ADSL است. توجه کنید که فاصله‌ی کاربران از مرکز مخابراتی بسیار مهم است.

اینترنت فیبر نوری (FTTx)

اینترنت فیبر نوری نسل دیگری از اینترنت پرسرعت در جهان است که در زبان عامیانه به اینترنت فیبری معروف است. ماجرای این حروف به این صورت است که جای حرف «x» هرکدام از حروف H ، B ،N قرار بگیرد، با توجه به‌جای قطع شدن فیبر نوری، انواع ارائه به مشتری مشخص می‌شود. به‌طور خلاصه این اینترنت پرسرعت شامل انواع زیراست:

FTTH : اتصال اینترنت فیبر نوری به واحد مسکونی

FTTB : اتصال اینترنت فیبر نوری به ساختمان‌ها

FTTC:  اتصال فیبر نوری به کابینت‌های دسترسی

اینترنت پرسرعت اف تی تی ایکس با ویژگی‌های رده‌بالای خود مانند پهنای باند قوی، هزینه پایین و امنیت بیشتر به جهان تکنولوژی‌ها قدم گذاشت. در این نوع اینترنت پرسرعت، کابل‌های نوری اطلاعات حمل می‌شود. بنابراین نویزهای معمول که مزاحم کابل‌های مسی می‌شوند، تأثیری بر سیگنال‌های اطلاعات ندارد.

سرویس‌ اینترنت ثابت بی‌سیم (TD-LTE)

TD-LTE  نسل اینترنت پرسرعت ثابت است که اینترنت را به‌صورت بی‌سیم در اختیار کاربران قرار می‌دهد. ماجرای جالب نامش به TDD-LTE برمی‌گردد و کوتاه شده‌ی عبارت Time Division Duplexing – Long Term Evolution می‌باشد. تفاوت این فناوری در مقایسه با سایر فناوری‌های اینترنت ثابت ازجمله اینترنت ADSL  در تجربه سرعت بالاتر است. شایان ذکراست که TD-LTE محدودیت‌هایی مانند سرعت کم، عدم امکان جابجایی مودم، محدودیت‌های ظرفیت در مراکز مخابراتی، و … را برطرف کرده‌ است.

این نوع تکنولوژی سرویس اینترنت زیرمجموعه‌ی نسل چهارم اینترنت (4G-LTE) می‌باشد که به دو صورت FD-LTE و TD-LTE ارائه می‌گردد.

سرویس‌ اینترنت همراه

سرویس اینترنت همراه چگونه کار می‌کند؟ زاده‌ی نسل دیگر از اینترنت پرسرعت، اینترنت همراه است که برای کسانی که به اینترنت ADSL  دسترسی ندارند، انتخاب هوشمندانه‌ای است. این نوع اینترنت بدون سیم کار می‌کند و به لطف امواج رادیویی ماکروویو بین دکل‌ها و کاربران ارتباط برقرار می‌شود.

هشدار : امواج اینترنت پرسرعت همراه برای سلامتی بارداران و کودکان ضرر دارد!!

آیا اصطلاحات اینترنت پرسرعت و فوق پرسرعت یکی است؟!

در جواب باید بگوییم خیر. اینترنت پرسرعت همان اینترنت  ADSL است که مفصل درباره آن توضیح دادیم؛ اما اینترنت فوق پرسرعت را به اینترنت  VDSL می‌گویند که همان‌طور هم از اسمش پیداست این عبارات کوتاه شده‌ی لاتین Very-high-bitrate Digital Subscriber Line می‌باشد که در سرعت تفاوت زیادی با سرویس اینترنت  ADSL دارد. شایان‌ذکر است که سرعت دانلود با اینترنت VDSL نزدیک به ۵ برابر سرعت دانلود ADSL است و به مرز ۳۰۰ مگابیت بر ثانیه  می‌رسد. سرعت آپلود VDSL نیز ۱۰ برابر ADSL می‌شود و به مرز ۱۰۰ مگابیت می‌رسد.

سؤال جنجالی: پرسرعت‌ترین اینترنت ایران کدام است؟

بهتراست به‌جای جستجوی پرسرعت‌ترین اینترنت ایران، اول بررسی کنیم توقعمان از اینترنت چیست. سپس پای سه عامل اصلی یعنی سرعت ، حجم و قیمت به میان می‌آید. مسلم است که کیفیت و شرکت ارائه‌دهنده خدمات سرویس اینترنت هم به‌شدت موردبحث است.

و سرانجام تعرفه‌های دوربرد و انتخاب هوشمندانه مشترکین در اینترنت ADSL

جالب است بدانید سرعت اینترنت در ایران جایگاه 163 را دارد. بااین‌وجود تلاش تیم تخصصی دوربرد جهت ارائه بهترین اینترنت خانگی و انواع اینترنت پرسرعت دیگر برای مشتریان وفادار و هم‌چنین مشترکین جدید، به قوت خودش باقی است.

نوشتهٔ پیشین
اینترنت وایرلس
نوشتهٔ بعدی
پهنای باند اختصاصی

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست